Ivan Jakeš, designér

Ivan Jakeš

* 14. 8. 1935 Velké Karlovice

Sochař, malíř , keramik a průmyslový výtvarník.
Původní profesí byl elektromechanik. Po roční soukromé přípravě Františka Podešvy byl přijat na státní Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Absolvoval ateliér modelování nových hmot a věnoval se i malbě. Jako průmyslový návrhář plastových výrobků působil do roku 1967 libereckém Plastimatu, jehož tehdejší výrobky jsou dnes ceněny pro vysokou výtvarnou úroveň.
K jeho prvním pracím patřily návrhy termosek, na kterých ještě spolupracoval s libereckým Plastimatem. Hned první návrhy světel pro n.p. Osvětlovací sklo byly vystaveny v roce 1969 na veletrhu v Brně a oceněny výběrem pro CID (Czechoslovak Industrial Design). Jeho nejznámějším realizace v průmyslovém designu jsou asi lampy ve tvaru šachových figurek. Tyto můžeme spíš než jako běžný užitkový produkt charakterizovat jako světelnou plastiku. Jejich první návrhy jsou ze září 1970 a do výroby šly v roce 1971. Ve zmenšené verzi byly pak představeny i na veletrhu ve švédském G;teborgu v roce 1972. Sám autor na tyto lampy vzpomíná jako na rekvizity v mnoha českých filmech kde se objevily jako dekorace v interiérech buržoazních padouchů. Nebo jí měl na Hrádečku Václav Havel

zdroj: https://galerieumeni.cz/autori/2274-ivan-jakes

 


 

Ivan Jakeš se narodil ve Velkých Karlovicích. Vyučil se elektromechanikem, později studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti u Luďka Havelky a Karla Hofmana. Byl také žákem Františka Podešvy. Po řadě prací v oblasti průmyslového designu inklinoval stále intenzivněji k volné tvorbě. Jako průmyslový designér pracoval v Jablonci nad Nisou a v Liberci. Poté odešel do Osvětlovacího skla Valašské Meziříčí, kde se věnoval znovu designu. Podnik opustil po téměř 10 letech úspěšného působení ve výtvarném oddělení (za řadu navržených výrobků získal ocenění a uznání), aby se mohl věnovat vlastní tvorbě.

Ve volné tvorbě začínal malířstvím a sochařstvím, později hledal odpovídající vyjádření v keramice, pracuje ale i se dřevem, kovem, betonem a sklem. Autor se věnuje třem okruhům tvorby: 1) volné plastiky oscilují mezi zahradní keramikou a interiérovou plastikou, 2) reliéfy na dřevě sochařsky využívají možnosti keramického materiálu a 3) závěsná keramika představuje především talíře, které těží z polarity hrnčířské a sochařské práce. Napříč tvorbou Ivana Jakeše se táhne snaha o soulad a organické propojení dvourozměrného malířského vyjádření s trojrozměrnou řečí sochařů. Námětem jeho výtvarných děl je lidová poezie a starověká mytologie, nechybí ani prvky humoru. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Vlastivědného ústavu Vsetín a Slezského muzea v Opavě.

zdroj: https://www.osobnostivalasska.cz/osobnost/ivan-jakes/

 

eng.:

Ivan Jakeš
* 14. 8. 1935 Velké Karlovice
Sculptor, painter, ceramist and industrial artist.
His original profession was an electromechanic. After a year of private training with František Podešva, he was accepted to the State School of Applied Arts in Uherské Hradiště. He graduated from the New Materials Modeling Studio and also devoted himself to painting. As an industrial designer of plastic products, he worked at Plastimat in Liberec until 1967, whose products of that time are today valued for their high artistic level.
His first works included designs for thermoses, on which he also collaborated with Plastimat in Liberec. The very first designs of lights for n.p. Lighting Glass were exhibited in 1969 at the Brno Fair and were awarded the CID (Czechoslovak Industrial Design) award. His most famous realizations in industrial design are probably lamps in the shape of chess pieces. These can be characterized as light sculptures rather than as ordinary utility products. Their first designs date back to September 1970 and they went into production in 1971. In a smaller version, they were then presented at the trade fair in Gothenburg, Sweden, in 1972. The author himself remembers these lamps as props in many Czech films where they appeared as decorations in the interiors of bourgeois villains. Or Václav Havel had one at Hrádeček

source: https://galerieumeni.cz/autori/2274-ivan-jakes

 

Ivan Jakeš was born in Velké Karlovice. He trained as an electromechanic, later studying at the Secondary School of Applied Arts in Uherské Hradiště under Luďek Havelka and Karel Hofman. He was also a student of František Podešva. After a number of works in the field of industrial design, he increasingly inclined towards free creation. As an industrial designer, he worked in Jablonec nad Nisou and Liberec. He then went to Osvětlováció skla Valašské Meziříčí, where he devoted himself to design again. He left the company after almost 10 years of successful work in the art department (he received awards and recognition for a number of designed products) in order to devote himself to his own work.

He began his free-lance work with painting and sculpture, later seeking appropriate expression in ceramics, but also works with wood, metal, concrete and glass. The author is dedicated to three areas of work: 1) free-form sculptures oscillate between garden ceramics and interior sculpture, 2) reliefs on wood use the possibilities of ceramic material in a sculptural way, and 3) hanging ceramics primarily represent plates that benefit from the polarity of pottery and sculpture. Ivan Jakeš's work is characterized by an effort to achieve harmony and an organic connection between two-dimensional painterly expression and the three-dimensional language of sculptors. The subject of his works is folk poetry and ancient mythology, and there are also elements of humor. His works are represented in the collections of the Vsetín Institute of Local History and the Silesian Museum in Opava.

source: https://www.osobnostivalasska.cz/osobnost/ivan-jakes/